לוגו 2022 הכרה מטעם האיגוד

ייעודי לבוגרים של מגוון תוכניות הכשרה בפסיכותרפיה

מסלול הסמכה להדרכה בפסיכותרפיה

מעוניינים לשמוע על תוכניות הלימוד שלנו?

השאירו פרטים וסמנו באיזו תוכנית אתם מעוניינים:

למידע נוסף נא השאירו פרטים, סמנו את התוכנית המבוקשת וניצור קשר בהקדם

חלימה, משחק וצמיחה במרחב המשותף

מסלול הסמכה למדריכים בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית ומעבר לה

תמוּרוֹת - בית הספר לפסיכותרפיה דינמית, בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי של בית-הספר לחינוך, אוניברסיטת בר-אילן, מציג בפניכם את תוכנית ההסמכה למדריכים בפסיכותרפיה בגישה פסיכודינמית-אינטגרטיבית.

הדרכה פסיכודינמית הנה חלק בלתי נפרד מהווייתו של המטפל בפסיכותרפיה דינמית. המטפל נדרש למבט ומיכל נוספים לאלו שלו, על מנת לחוות את המטופל באופנים נוספים שאינם זמינים לו דיים כשהוא בגפו. בנוסף להישענות של המודרך על המדריך כחלק מצמיחתו כאיש מקצוע, הוא גם "מפקיד" אצלו חלקים לא-מודעים של האינטראקציה הטיפולית ומשתמש במרחב ההדרכתי כמיכל לעיבוד נפשי עמוק, הן של מטופליו והן שלו עצמו. למדריך אחריות רבה כלפי המודרך וכלפי מטופליו. כחלק מתהליך ההכשרה להדרכה, הכרחי שהמדריך ייצור לעצמו בסיס איתן של ידע תיאורטי והבנה דינמית עמוקה אודות הדיאדה ההדרכתית, כמו גם רגישות וחדות כלפי הדיאדה הטיפולית שהמודרך מביא עמו להדרכה.
תהליך ההסמכה להדרכה כולל היכרות עם גישות, תיאוריות וטכניקות מסורתיות ועדכניות העוסקות בהדרכה. נעיין במגוון סוגיות מהותיות לתפקיד המדריך, ביניהן: תהליכים מקבילים, טרנספרנס וקאונטר-טרנספרנס במרחב ההדרכתי, התנגדות להדרכה, פרדוקסים בהדרכה (למשל הקושי המובנה של ללמד 'אי-ידיעה'), יסודות בהדרכה קבוצתית, הדרכה הניתנת במסגרת מוסדית ועוד. לצד העיון התיאורטי, תהליך ההכשרה מדגיש גם תרגול והתנסות 'חיה' ומודלינג מול מגוון מצבים וחוויות שעשויות לצוף במרחבי ההדרכה.

למי מיועדת התכנית?

מסלול ייעודי לבוגרי תכניות הכשרה בפסיכותרפיה, בעלי ניסיון מבוסס, מכל קשת ההכשרות והגישות. ביניהם:

פסיכותרפיסטים ומטפלים מוסמכים ומנוסים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, קרימינולוגים קליניים ושיקומיים

פסיכותרפיסטים מוסמכים ומנוסים, בעלי רקע מקצועי טיפולי, מטפלים זוגיים ומשפחתיים, מנחי קבוצות ובוגרי תכניות הכשרה טיפוליות

פסיכותרפיסטים מוסמכים ומנוסים, בעלי רקע בטיפול בהבעה, יצירה ואמנות, פסיכודרמה, ביבליותרפיה

פסיכותרפיסטים מוסמכים ומנוסים בעלי רקעים ייעוציים, פרה-רפואיים לגווניהם

מה נלמד?

מסלול הלימודים בתוכנית ההסמכה להדרכה בפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית שם לעצמו מטרה להכשיר מדריכים בפסיכותרפיה דינמית ברמה מקצועית גבוהה, וזאת בדרך מעמיקה, מעשירה וחווייתית.

נפגיש את הסטודנטים עם נושא ההדרכה בכמה מישורים. הלמידה התאורטית תחשוף את הלומדים לגישות תאורטיות שונות בהדרכה ולהעמקה במגוון סוגיות הדרכתיות, כל זאת תוך חשיבה פסיכואנליטית ודינמית עמוקה. דגש נוסף יינתן להדרכת מטפלים העוסקים באוריינטציית הגל החדש בפסיכותרפיה לגווניו.

התנסות מעשית וחווייתית

לצד התאוריה, הסטודנטים יתנסו בפועל כמדריכים, ויביאו מקרים לדיון משותף במסגרת סמינר מיוחד של הדרכה על הדרכה. בסמינר יושם דגש על מקצועיות ועומק, וזאת באווירה מכילה, אוהדת ומחזיקה. המשתתפים ירכשו כלים שיאפשרו צמיחה כמדריכים מקצועיים, תוך כדי התאמה לביטוי האישי, לסגנון הייחודי ולהעדפות המקצועיות האישיות של כל משתתף.

במהלך הלימודים הסטודנטים יקבלו הזדמנות להכיר ואף להתנסות באופן חווייתי במגוון אופנויות פסיכותרפויטיות, ביניהן טיפול במוסיקה, טיפול בהבעה ויצירה, פסיכודרמה, סוגות של הגל החדש ועוד. בכך תורחב אפשרות ההדרכה גם לטיפולים מסוגים אלו, על בסיס הדרכה פסיכודינמית עבור פסיכותרפיה קלאסית ומבוססת שיח.

יתרונות התוכנית

היקף ההכשרה ונושאי הלימוד

חודשים
0
מפגשים וימי עיון
0
שעות אקדמאיות
0

הלימודים יכללו תאוריה משולבת עם פרקטיקה. התאוריות והסוגיות ההדרכתיות שילמדו במסגרת הקורסים התיאורטיים, יודגמו ויוטמעו במסגרת סמינר קליני של "הדרכה על הדרכה". הסמינר יתבסס על מקרים הדרכתיים שיובאו ע"י הסטודנטים, ויהוו מצע לשיפור וצמיחת ההדרכות בפועל, כמו גם לדיון והעמקה סביב הנושאים ההדרכתיים שעולים.
תוכנית הלימודים תתפרש על פני 20 מפגשים, כאשר כל מפגש יכלול חמש שעות אקדמיות. כל מפגש יכלול יחידת לימוד של הרצאה תיאורטית (שעתיים אקדמיות) ולאחריה התנסות מעשית והמחשה באוריינטציה קרובה לקליניקה ולחוויה (שעתיים אקדמיות). יחידת לימוד נוספת תוקדש לרפלקציה עצמית אישית וקבוצתית, בשילוב שיח תיאורטי רלוונטי, אודות תהליך ההתפתחות והצמיחה של כל סטודנט כמדריך, והממשק של זה עם אזורים מקצועיים ואישיים כפי שבאים לידי ביטוי בתהליך ההסמכה להדרכה (שעה אקדמית). הלמידה תתקיים במתכונת פרונטאלית ברובה וחלקה במתכונת מקוונת. שעות הלימוד יושלמו במסגרת ימי עיון והעשרה מרוכזים בתיאום מראש. אקדמית: על הסטודנטים להיות נוכחים במפגשים (תתאפשר היעדרות של עד 20%), קריאת חומר ביבליוגרפי שיועבר מראש ע"י המרצים, השתתפות בדיונים, הצגת הדרכות במסגרת הסמינר ההתנסותי, וכתיבת עבודה מסכמת.
התנסותית: המודרכים יצברו סך של 50 שעות של הדרכת מטפלים בנוסף לסך של 25 שעות הדרכה על ההדרכה.
מטלת סיום: עם סיום חובות השמיעה, ההדרכות וההדרכות על ההדרכה, תוגש עבודה בה יתואר ליווי הדרכתי של התלמיד את אחד ממודרכיו. העבודה תכלול יכולת לרפלקציה תיאורטית ואישית ותבדק ע"י מרצים במסלול.

סגל המרצים שלנו

את הקורסים מלמדים מרצים בכירים, יצירתיים ומנוסים באופן נעים וחווייתי, תוך מתן דגש על התיאוריה הפסיכודינמית והיכרות עם הגל החדש.

ד"ר דרור גולן

ראש התוכנית
פסיכולוג קליני

ד"ר צמח אסיף

ראש ביה"ס
פסיכולוג קליני ויועץ חינוכי

ד"ר עמית פכלר

פסיכולוג קליני

הילה אייזיקוביץ

פסיכולוגית קלינית מדריכה

קוראל מיכאל

עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית ומדריכה

ד"ר ענב קרניאל לאואר

עו״ס, פסיכותרפיסטית ואנליטיקאית

17b0ce33-18c9-4535-8d8d-3d30fc9bf082

עינת נתן

פסיכולוגית קלינית

ד"ר מרים דרוקס

מטפלת במוזיקה ופסיכותרפיסטית

רוני פרישוף

פסיכולוגית קלינית

Yehuda_Israely

ד"ר יהודה ישראלי

פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי, וסופר

פרופ' גבריאל שפלר

פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי

יעל שיינפלד

עובדת סוציאלית קלינית

אבי רבניצקי

פסיכולוג קליני

רונן קובלסקי

פסיכולוג קליני

ליאור בירן

פסיכולוג קליני

רועי סמנה

פסיכולוג קליני

למידה מרחוק

שילוב גמיש של תכנית הלימודים עם זמן העבודה והפנאי

לצד למידה פרונטלית מסורתית, חלק מהמפגשים יתקיימו במתכונת של למידה מקוונת.

מדור ׳מידע לתלמיד׳ הקיים באתר תמורות ופתוח לתלמידים רשומים, ינגיש הקלטות א-סנכרוניות של חלק מהמפגשים לטובת למידה חוזרת והעמקה. בנוסף, יונגשו סיכומי שיעורים ערוכים בקובץ לקריאה מכל מקום ובכל עת.

תעודה מטעם תמורות בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר-אילן

תכניות הההכשרה מוכרת על ידי האיגוד הישראלי הרב תחומי לפסיכותרפיה

צרו קשר

השאירו פרטים וסמנו באיזה תוכנית אתם מעוניינים:

דילוג לתוכן