fbpx

פסיכואנליזה על אישית

פרדיגמת החפיפה הנפשית

אוקטובר 2023
ימי חמישי 09:30-15:00

על התוכנית

מאז ימי פרויד אשר דיבר אל לא מודע אחד שמופנה אל זולתו, והתפעל מדיוקה וממסתוריותה של התקשורת הלא מודעת, נעה הפסיכואנליזה יותר ויותר לעבר חקירתו של טיב החיבור בין נפשות שמתחולל במפגש הפסיכואנליטי. אולם למרות הממד התקשורתי המרתק שגילה, פרויד בחר להתמקד בלא מודע של היחיד. בחקירותיו, הוא נתקל בחסם מעורר אימה, שאותו כינה יצר המוות. כך הבין את הנוקשות, ולעיתים ההרסנות שגלומה בקושי להגמיש מבנים פנימיים. שאלת כפיית החזרה, העומדת בלב עניינה של הפסיכואנליזה מראשית דרכה, המשיכה להיות חיה וכואבת. האם נוכל להתמיר את העבר המתעקש לחיות בנו כהווה מתמשך? החיפוש אחר נקודת משען ארכימדית נמשך.

אסכולות רבות ושונות הוסיפו לחקירה ולמאבק בכבליה של הנפש על ידי שימת המפגש הלא מודע במוקד מחקרן, וחרגו מפרדיגמת העולם הפנימי של האדם היחיד על הפנטזיות שלו, מכאוביו ויצריו. היו אף שחרגו מ"פסיכולוגית שני האנשים" אל עבר הנחה של התמזגות נפשות (קוהוט, ויניקוט על רגרסיה, קולקה, אשל) או שדה נפשי משותף (מרחב המעבר של ויניקוט, או תיאוריות השדה – אוגדן, פרו, בראון). מכיוון נוסף, היו שניסחו תנועה אל עבר מפגש עם אמת מוחלטת של הפגישה או של האנושי (ביון) או אל לא מודע קולקטיבי (יונג).
לבסוף, היו גם תיאוריות שהציעו מחשבה על חריגה אל המפגש עם האחר המוחלט, זה שמעבר לאנושי. בכך, הצטרפה הפסיכואנליזה אל חיפוש אנושי עתיק יומין אחרי המשמעות העמוקה הטמונה בחיי האדם על ידי מפגש עם הממד החורג מן האדם. ואולם, היתה זו רוחניות פסיכואנליטית. הרהורים אלו התקיימו תמיד בד בבד עם טבילה בחזרה אל המעשה הטיפולי וחשיבה על הניסיון הקליני ומתוך מחויבות לקליניקה, לפרקטיקה ולעקרונות הפסיכואנליטיים - ראייה שלה מחויב המסלול.

המשותף לכל נקודות ההשקפה הללו הוא ההכרה בחשיבות המפגש והחריגה מהאישי או אפילו מהבינאישי כדי לקדם טרנספורמציה עמוקה. עם זאת, מדובר באסכולות רבות ושונות עם מגוון השקפות על אופי המגע הנפשי הנוצר. מגוון הקולות הללו הוא מעשיר ויקר ערך ומאפיין את אופייה רב הפנים של החוויה האנושית. האתגר והיעד שאנו מנסחים כיום הנו לאגד ולאסוף את חלקי הרוח המפוזרים בקרב הוגים וכתבים אנליטיים שונים, ביניהם מרכזיים וקלאסיים כמו גם בקרב כאלו אשר נדחקו לשוליים.
מטרתנו במסלול היא ללמד, לחקור, ולכנס את החשיבה על הקולות השונים והמגוונים הללו בתוך הפסיכואנליזה, כדי לקיים ביניהם דיאלוג מפרה ומעשיר אשר קלינאים יצמחו בתוכו. כל זאת על מנת לפתוח אפשרויות חדשות עבורנו ועבור מטופלינו – להתחדש, לצמוח ולנוע. שהרי כידוע, ייחודה של הרוח, מעצם הגדרתה, הנו התנועה.
המסלול מציע שנתיים (עם אפשרות לשנה שלישית בחירה) של הכשרה תיאורטית ומעשית. קורסים תיאורטיים, סמינרים קליניים בכל סמסטר וסדנאות העשרה ייחודיות בתחומים משיקים בכל שנה, ביניהן פילוסופיה דיאלוגית, גישות המייצגות חיבור גוף-נפש-רוח, בפסיכואנליזה ובתורות נפש ורוח שונות ועוד. נוסף על הלמידה העיונית נתרגל ביחד גם פרקטיקות חווייתיות אשר תעודתן הנה שימושית יותר.

למי מיועדת התוכנית

תכנית ההכשרה מיועדת לאנשי מקצוע בבריאות הנפש מנוסים ובקיאים בתאוריה ובהוויה הדינמית, אשר מבקשים להעמיק ולהיפתח לרבדים נוספים של ההוויה ולהעפיל באחריות ותנופה אל ה'מֵעֵבֶר' .
ביניהם: פסיכולוגים קליניים, פסיכיאטרים, עוסי"ם, שהם בעלי חמש שנים ומעלה של ניסיון קליני או בוגרי תוכנית תלת שנתית של פסיכותרפיה. תתאפשר הרשמה של פסיכולוגים רפואיים ושיקומיים, מטפלים בהבעה, יצירה ואומנויות, קרימינולוגים קליניים, בוגרי תכניות תלת שנתיות בפסיכותרפיה דינמית. על כל התלמידים להיות מטפלים פעילים ולהחזיק שלושה טיפולים לפחות בעת הלימודים.

היקף ההכשרה וחובות התלמיד

במסגרת תכנית הלימודים נקדיש יחידת לימוד מלאה עבור מוקדים תיאורטיים והגותיים, המובאים בפנינו בכתביהם של הוגים מרכזיים של הפסיכואנליזה והפסיכותרפיה הדינמית. בכל אחת מיחידות הלימוד נפגש עם אנסמבל ייחודי של קולות אשר נלווים לקולות ההוגים המרכזיים האמורים, ביניהם ותיקים וכן עדכניים, אשר הקדישו את מרצם ותשוקתם לחיפוש זה. כהמשך טבעי ללמידה התיאורטית, בכל סמסטר יוקדש סמינר קליני ייעודי לתרגול משותף של המעבר מהמרחב העיוני אל זה המעשי.

היקף התוכנית

520 שעות אקדמיות.

מערכת תלת שנתית - (שנה ג' בחירה)

רשימת מרצים

ד"ר צמח אסיף | ראש ביה"ס
ד"ר אליס בר נס | ראש התוכנית


ד"ר משה ברגשטיין | ד"ר אסתר פלד | ד"ר אילנה לאור | ד"ר אורלי שושני | ד"ר יצחק בנימיני | ד"ר אורית יושינסקי | ד"ר אריאל יזהר | פרופ' אורי הדר | ד"ר גיא אור | רועי סמנה | דרור שטרנברג | עדנה להב | טל ורון | ד"ר גיא פרל | אורית קלאפיש

חובות התוכנית

אקדמית: על הסטודנטים להיות נוכחים במפגשים (תתאפשר היעדרות של עד 20%), נוכחות פעילה בשיעורים.
התנסותית: החזקה של לפחות שלושה טיפולים פעילים של מטופלים לאורך שנת הלימודים, הצגת מקרים טיפוליים במסגרת הסמינרים הקליניים, הדרכה אישית שבועית באוריינטציה דינמית.
מטלת סיום: הגשת עבודת גמר המכילה סיכום טיפול ודיון תאורטי המבוסס על הנלמד במסלול.
מועמדים מתאימים יוזמנו לראיון בהיכרות הדדית.
עלות דמי רישום בסך 375 ₪
עלות התוכנית השנתית: 13,500 ₪
עלות בחינת עבודת גמר הכוללת מפגש אישי: 375 ₪

יתרונות התוכנית

למידה מעמיקה באווירה קרובה, מקצועית ונעימה באוניברסיטת בר-אילן. מגוון נרחב של מרצים וגישות. התנסות מעשית וליווי אישי. העשרה נוספת של ימי עיון וסדנאות של תמורות.

זכאות לתעודה

לעומדים בהצלחה בדרישות התוכנית יוענק אישור סיום לימודים בסך של 520 שעות מטעם 'תמורות' - ביה"ס לפסיכותרפיה דינמית, בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר אילן.

מועדי הלימוד

הלימודים יתקיימו באוניברסיטת בר-אילן.
מועד תחילת הלימודים הנו אוקטובר 2023.

לפרטים נוספים

אנא השאירו פרטים בעמוד הראשי של התוכנית או ב'צרו קשר' וישלח אליכם טופס הרשמה.

מעוניינים לשמוע על תוכניות הלימוד שלנו? השאירו פרטים או התקשרו