לוגו 2022 הכרה מטעם האיגוד

מסלול ייעודי לנשות המגזר החרדי - דתי

התכנית לפסיכותרפיה דינאמית-אינטגרטיבית

מעוניינת לשמוע על מסלול לחרדיות?

השאירי פרטים ב'צרו קשר'

למידע נוסף נא השאירו פרטים, סמנו את התוכנית המבוקשת וניצור קשר בהקדם

השביל אל מעמקי הנפש - לטפל בסימפטום ומעבר לו

תוכנית הכשרה בפסיכותרפיה דינמית באוריינטציה אנליטית ואינטגרטיבית לחרדיות.

תמוּרוֹת - בית הספר לפסיכותרפיה דינמית, בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי של בית-הספר לחינוך, אוניברסיטת בר-אילן, מציג בפניכם את מסלול הכשרה ייחודי ונפרד בפסיכותרפיה דינמית, למטפלות מהמגזר החרדי, בדגש על טרנספורמציה ואפקטיביות הטיפול.

התוכנית הוקמה על רקע שנים מצטברות של הכשרה והדרכה של מטפלות חרדיות, לצד נסיון במתן סיוע טיפולי לפונות מהאוכלוסייה החרדית. היכרות מקצועית ואישית זו עם ההשקפה והצרכים הייחודיים של אנשי הטיפול במגזר החרדי כמו גם של הפונות לטיפול, הבשילו ליצירה של מסגרת לימודית שמאפשרת התפתחות היכולת הטיפולית; וזאת מתוך הערכה וכבוד להשקפה ואורח החיים של הציבור החרדי, וללא פשרות על האיכות המקצועית של הטיפול וההכשרה.

אנו מזמינים את הלומדות להתמסר לתהליך של התפתחות אישית, קלינית ועיונית, על פני רצף מעגלי מרובד. תוכנית הלימודים תנוע מהתמקדות ברמה התוך-אישית (Intra-Personal) אל הבין-אישית (Inter-Personal). מתוך היכרות עם שתי רמות אלו נבקש לנסות ולהעפיל אל זו העל-אישית (Trans-Personal).

בית הספר 'תמורות' שם לעצמו מטרה לגבש בקרב משתתפות התוכנית את עמדתן הטיפולית, וזאת באמצעות הענקת גוף ידע רחב, מגוון ומעמיק אשר יאפשר למטפלת יכולת לעבור תהליך התפתחותי מיטיב וכן הן מול עצמה והן עם המטופלת. דגש נוסף יינתן על הפנמתה של טכניקת העבודה הקלינית-מעשית, בהתאם למגוון הגישות.


למי מיועדת התכנית?

מסלול נפרד, מעמיק ומורחב, ייעודי למטפלות מהמגזר החרדי בעלות תארים וניסיון טיפולי מגוון, מכל קשת ההכשרה והגישות. ביניהם:

פסיכולוגיות ועובדות סוציאליות, קרימינולוגיות קליניות ושיקומיות

יועצות חינוכיות מנוסות בעלות רקע מקצועי טיפולי, מטפלות זוגיות ומשפחתיות, מנחות קבוצות ובוגרות תכניות הכשרה טיפוליות

מטפלות בהבעה, יצירה ואמנות, פסיכודרמה, ביבליותרפיה

מסלול יעודי ומעובה עבור נשות חינוך בעלות תארים מתקדמים, תארים פרה-רפואיים, בעלות נסיון מקצועי מבוסס, דיאטניות קליניות, קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק ואחיות

מה נלמד?

נבקש להעמיק את ההבנה הדינמית אודות תהליכים המקופלים והמתרחשים בתוככי נפש-גוף המטופלים, ולתרגם אותה לנוכחות והתערבות קליניים. התוכנית מיועדת למבקשים לעבור תהליך התפתחותי אישי, במקביל לזה המקצועי, בתוך מסגרת קבועה ויציבה של לומדים הבאים מרקע מגוון ומאוריינטציות טיפוליות שונות. נקודת המוצא היא שהלומדים מצויים בתיאוריות הדינמיות המרכזיות.

מעבר להעמקה נוספת וההרחבה של החומר התיאורטי, דגש מיוחד יושם על חיבור עיוני לפרקטיקה וליכולת השימוש הקליני. הלמידה מכוונת להעמקת המטפל ועמו המטופל את המפגש עם הלא-מודע שלהם וכן לתרגול היכולות המעשיות לבצע את הטרנספורמציות והשינויים הנשאפים. קבוצת הלמידה תאופיין באווירה המאפשרת ביטוי אישי פתוח מתוך לכידות, ערבות, והפריה הדדית.

על הגישה הדינמית-אינטגרטיבית

מאז החלה הפסיכולוגיה להציע טיפול נפשי מבוסס דיבור, הגישה המרכזית שהשתרשה ושלחה ענפים שאפשרו להחזיק את מורכבות נפש האדם, הינה הגישה הדינמית המכוונת תובנה, קשר וחוויה. גם כיום, גישה זו מספקת את בסיס הידע הנרחב והמעמיק ביותר אודות המבנה והדינאמיקה של נפש הפרט ושל הסיטואציה האנליטית. כמוזכר לעיל, לצד מגמה מרכזית זו עם השנים עלה צורך בפונקציונאליות ושינוי בפועל. דחיפות זו הביאה לניסוחן של גישות טיפוליות בעלות אוריינטציה פרקטית, אשר מדגישות טרנספורמציה ושינוי במרחב הקונקרטי.

נקודת המוצא של תוכנית ההכשרה הינה, שעל המטפל לחתור לשכלול תדיר ומתמיד של יכולתו לנוע בגמישות בין הגישה הדינמית מכוונת לתובנה, קשר וחוויה לבין הגישות המעשיות המכוונות לשינוי קונקרטי בהתנהגות ופעולה. השאיפה שלנו הנה לסייע למטפל לראות ולשאת את מורכבותה של הנפש במרחב הפנימי התוך-אישי של המטופל. ראיה זו תאפשר ראיה מחודשת של המתחולל במרחב הקשר הבין-אישי החד-פעמי שנרקם בכל מפגש מחדש בחדר .

במסגרת התוכנית ננסה להעז ולהעפיל אל עבר ממד הרוח, הלא הוא הממד העל-אישי הנוכח-נסתר במפגש. תוכנית ההכשרה מדגישה את יכולתו של המטפל לתרגם את מרחב ההבנה וההעמקה לכדי יצירה משותפת המחוללת שינוי אפקטיבי בחיי היום-יום של המטופל.

יתרונות התוכנית

היקף ההכשרה ונושאי הלימוד

שנים
0
סמסטרים
0
שעות אקדמאיות
0

התוכנית הינה תלת-שנתית וכוללת שני סמסטרים בכל שנה. סך שעות הלימוד מגיע ל- 620 שעות אקדמיות של למידה תיאורטית וסמינרים קליניים. מגמתנו בתוכנית הנה להציע היכרות עם מניפה רחבה של אסכולות וגישות טיפוליות, על מנת לאפשר ללומדים אפשרות בחירה מושכלת, כחלק מהתפתחותם האישית והמקצועית בהמשך דרכם, במה להעמיק עוד ובמה להתמקד.

קורסי הליבה מתמקדים בזרמיה המרכזיים של הפסיכואנליזה וגלגולי הפסיכולוגיה הדינמית על פני כמאה ועשרים השנים האחרונות, ביניהן פסיכולוגיית הדחף, יחסי אובייקט, פסיכולוגיית האני, פסיכולוגיית העצמי, פסיכולוגיה בין-אישית והתייחסותית וכן בהשפעתם של זרמים צרפתיים אשר בראשם לאקאן, גרין, אנזייה ועוד. לצד ההיכרות עם זרמי הפסיכותרפיה, התלמידים יבססו את ידיעותיהם בפסיכופתולוגיה ופסיכודיאגנוסטיקה לגווניה (DSM ,ICD, PDM) ועבודה עם טראומה.

לצד קורסי הליבה הדינמיים אשר יסייעו לנו להציץ אל עומקים השרויים בשרשי הסימפטום, נקיים היכרות עם תפיסות טיפוליות משלימות ועדכניות, אשר יסייעו לנו לחולל את הטרנספורמציה המבוקשת, ביניהן CBT ,AEDP ,MINDFULNESS ,FOCUSING ,NLP, EFT ,TFT ,DBT ,SE ,ACT ועוד.

כמו-כן, במהלך השנים מתקיימים ימי העשרה מרוכזים הכוללים מפגשי למידה בנושאים ממוקדים ומגוונים, ביניהם: מסגרת הטיפול, אתיקה, חלומות, גוף ונפש, פסיכופרמקולוגיה, נרקיסיזם, היסטריה ופיברומיאלגיה ועוד.

את הקורסים מלמדים מרצים בכירים, יצירתיים ומנוסים באופן נעים וחווייתי, תוך מתן דגש על תרגום התיאוריה לפרקטיקה והטמעת הטכניקה הקלינית בתוך המפגש הטיפולי:

מרכז המידע לסטודנט

שילוב גמיש של תכנית הלימודים עם הזמן האישי

לצד למידה פרונטלית מסורתית, יתכנו מפגשים במתכונת של למידה מקוונת.
מדור ׳מידע לתלמיד׳ הקיים באתר תמורות ופתוח לתלמידים רשומים, ינגיש הקלטות א-סנכרוניות של חלק מהמפגשים לטובת למידה חוזרת והעמקה. בנוסף, יונגשו סיכומי שיעורים ערוכים בקובץ לקריאה מכל מקום ובכל עת.

תעודה מטעם תמורות בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר-אילן

תכניות הההכשרה מוכרת על ידי האיגוד הישראלי הרב תחומי לפסיכותרפיה

צרו קשר

השאירו פרטים וסמנו באיזה תוכנית אתם מעוניינים:

דילוג לתוכן