fbpx

תכנית ההכשרה בפסיכותרפיה דינמית טרנספורמטיבית

הלימודים יתקיימו בימי ראשון
12 למרץ 2023, בין השעות 12.30-18.00
באוניברסיטת בר אילן.

תְּמוּרוֹת - בית הספר לפסיכותרפיה דינמית ואינטגרטיבית, בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי של הפקולטה לחינוך באוניברסיטת בר-אילן, שמחים ונרגשים להציג בפניכם את תוכנית ההסמכה התלת-שנתית בפסיכותרפיה דינמית בדגש על טרנספורמציה ואפקטיביות הטיפול.

כללי

האסכולות הטיפוליות כיום נוטות להתפצל בין 'בתי מדרש' שונים. חלקם מדגישים את תהליכי העומק הנדרשים על מנת לאפשר שינוי מבני ובר-קיימא של המטופל. אחרים מכוונים לשינוי ממוקד ומהיר יחסית ומדגישים את אפקטיביות הטיפול. במצב זה, המטופל/ת נדרשים 'לבחור', בין התמסרות למסגרת טיפול ארוכת טווח המציעה תהליך מעמיק ואיטי, לבין מסגרות המציעות פרקטיקה ותרגול מואצים יחסית ומדגישות ביסוס מיומנויות תפקודיות אפקטיביות.
מציאות ימינו מותירה אותנו פעמים רבות קרועים בין עודף ועומס של אתגרים, קשיים ומשימות הקשורים בזוגיות, משפחה וקריירה, לבין חוויה פנימית של חוסר, ריקנות ובדידות אשר מצליחים לרגעים להישכח, יותר מאשר להתמלא. האם נוכל לנוע בגמישות ובאיזון בין הקצוות?

על התוכנית

תְּמוּרוֹת בית הספר לפסיכותרפיה מקיים מסלול הכשרה ייחודי אשר בבסיסו תפיסת הנפש האנליטית דינמית בשילוב עם זרמי הגל החדש בפסיכותרפיה. תוכנית ההכשרה בתמורות הנה ייחודית באינטגרציה הרב-ממדית שהיא מציעה: הן פנימה - בתוך האסכולות הדינמיות עצמן, אשר חלקן מתמקדות ביצירת תובנה לעומת אחרות המדגישות קשר - והן בינן לבין גישות הגל החדש בפסיכותרפיה המתמקדות בחוויה טרנספורמטיבית ובאפקטיביות השינוי המתחולל.
נזמין את הלומדים להתמסר למשוקעות בתהליך של התפתחות אישית, קלינית ועיונית, על פני רצף מעגלי מרובד. תוכנית הלימודים תנוע מהתמקדות ברמה התוך-אישית (intra-personal) אל הבין-אישית (inter-personal). מתוך היכרות עם שתי רמות אלו נבקש לנסות ולהעפיל אל זו העל-אישית (trans-personal).
בית הספר שם לעצמו מטרה לגבש בקרב משתתפי התוכנית את עמדתם הטיפולית, וזאת באמצעות הענקת גוף ידע רחב, מגוון ומעמיק אשר יאפשר למטפל יכולת לעבור תהליך התפתחותי מיטיב ואמיתי הן מול עצמו והן עם המטופל. דגש נוסף יינתן על הפנמתה של טכניקת העבודה הקלינית-מעשית, בהתאם למגוון הגישות.

על הגישה

מאז החלה הפסיכולוגיה להציע טיפול נפשי מבוסס דיבור, הגישה המרכזית שהשתרשה ושלחה ענפים שאפשרו להחזיק את מורכבות נפש האדם הינה הגישה הדינמית המכוונת תובנה, קשר וחוויה. גם כיום, גישה זו מספקת את בסיס הידע הנרחב והמעמיק ביותר אודות המבנה והדינאמיקה של נפש הפרט ושל הסיטואציה האנליטית. כמוזכר לעיל, לצד מגמה מרכזית זו עם השנים עלה צורך בפונקציונאליות ושינוי בפועל. דחיפות זו הביאה לניסוחן של גישות טיפוליות בעלות אוריינטציה פרקטית, אשר מדגישות טרנספורמציה ושינוי במרחב הקונקרטי.
נקודת המוצא של תוכנית ההכשרה הינה, שעל המטפל לחתור לשכלול תדיר ומתמיד של יכולתו לנוע בגמישות בין הגישה הדינמית מכוונת לתובנה, קשר וחוויה לבין הגישות המעשיות המכוונות לשינוי קונקרטי בהתנהגות ופעולה. השאיפה שלנו הנה לסייע למטפל לראות ולשאת את מורכבותה של הנפש במרחב הפנימי התוך-אישי של המטופל. ראיה זו תאפשר ראיה מחודשת של המתחולל במרחב הקשר הבין-אישי החד-פעמי שנרקם בכל מפגש מחדש בחדר. במסגרת התוכנית ננסה להעז ולהעפיל אל עבר ממד הרוח, הלא הוא הממד העל-אישי הנוכח-נסתר במפגש.
תוכנית ההכשרה מדגישה את יכולתו של המטפל לתרגם את מרחב ההבנה וההעמקה לכדי יצירה משותפת המחוללת שינוי אפקטיבי בחיי היום-יום של המטופל.

למי מיועדת התוכנית

מסלול ההכשרה הראשי נפתח עבור אנשי טיפול מכל קשתות ההכשרה והגישות, בעלי תואר שני וניסיון מקצועי מבוסס. ביניהם: פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים מנוסים קרימינולוגים קליניים ושיקומיים, מטפלים בהבעה ויצירה, מטפלים זוגיים ומשפחתיים, פסיכודרמה, ביבליותרפיה ומנחי קבוצות.
מסלול הכשרה נוסף מתקיים לצד מסלול הלימודים הראשי. מסלול זה נבנה ועוצב באופן מעובה וייחודי עבור בוגרי הכשרה חינוכית בכירה ורחבה וכן עבור בעלי רקע מקצועי פרה-רפואי אשר מעוניינים בביסוס אופק מקצועי והתפתחותי אישי חדש ומרתק. המסלול מיועד למעוניינים להעמיק, לגוון ולהרחיב את תחום עיסוקם הראשי אל הכיוון הטיפולי והרגשי. ביניהם בעלי הכשרה וניסיון מצטבר בריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, סיעוד, דיאטניות קליניות, מומחים להוראה מתקנת, יעוץ ארגוני, פיזיותרפיה, ועוד. מסלול הכשרה זה כולל את ההשלמות העיוניות וההתנסותיות הנדרשות.
המצע המשותף ללומדים בתוכניות השונות הנו הבקשה להעמיק את ההבנה הדינמית אודות תהליכים המקופלים והמתרחשים בתוככי נפש-גוף המטופלים, ולתרגם אותה לנוכחות והתערבות קליניים. התוכנית מיועדת למבקשים לעבור תהליך התפתחותי אישי, במקביל לזה המקצועי, בתוך מסגרת קבועה ויציבה של לומדים הבאים מרקע מגוון ומאוריינטציות טיפוליות שונות. נקודת המוצא היא שהלומדים מצויים בתיאוריות הדינמיות המרכזיות. מעבר להעמקה נוספת וההרחבה של החומר התיאורטי, דגש מיוחד יושם על חיבור עיוני לפרקטיקה וליכולת השימוש הקליני. הלמידה מכוונת להעמקת המטפל ועמו המטופל את המפגש עם הלא-מודע שלהם וכן לתרגול היכולות המעשיות לבצע את הטרנספורמציות והשינויים הנשאפים.
קבוצת הלמידה תאופיין באווירה המאפשרת ביטוי אישי פתוח מתוך לכידות, ערבות, והפריה הדדית.

היקף ההכשרה

לימודי פסיכותרפיה
התוכנית הינה תלת שנתית וכוללת שני סמסטרים בכל שנה. סך שעות הלימוד מגיע ל- 620 שעות אקדמיות של למידה תיאורטית, הדרכות וסמינרים קליניים. מגמתנו בתוכנית הנה להציע היכרות עם מניפה רחבה של אסכולות וגישות טיפוליות, על מנת לאפשר ללומדים אפשרות בחירה מושכלת, כחלק מהתפתחותם האישית והמקצועית בהמשך דרכם, במה להעמיק עוד ובמה להתמקד.
קורסי הליבה מתמקדים בזרמיה המרכזיים של הפסיכואנליזה וגלגולי הפסיכולוגיה הדינמית על פני כמאה ועשרים השנים האחרונות, ביניהן פסיכולוגיית הדחף, יחסי אובייקט, פסיכולוגיית האני, פסיכולוגיית העצמי, פסיכולוגיה בין - אישית והתייחסותית וכן בהשפעתם של זרמים צרפתיים אשר בראשם לאקאן, גרין, אנזייה ועוד. לצד ההיכרות עם זרמי הפסיכותרפיה, התלמידים יבססו את ידיעותיהם בפסיכופתולוגיה ופסיכודיאגנוסטיקה לגווניה (DSM ,ICD, PDM) ועבודה עם טראומה.
לצד קורסי הליבה הדינמיים אשר יסייעו לנו להציץ אל עומקים השרויים בשרשי הסימפטום, נקיים היכרות עם תפיסות טיפוליות משלימות ועדכניות, אשר יסייעו לנו לחולל את הטרנספורמציה המבוקשת, ביניהן:
MINDFULNESS, FOCUSING, NLP, EFT, TFT, DBT, SE, ACT, CBT, AEDP ועוד. הסטודנטים מתנסים במהלך שלוש שנות הלימוד בהענקת טיפולים רגשיים תחת הדרכה פסיכודינאמית במגוון מסגרות טיפוליות בפריסה ארצית.
כמו-כן, במהלך השנים מתקיימים ימי העשרה מרוכזים הכוללים מפגשי למידה בנושאים ממוקדים ומגוונים, ביניהם: מסגרת הטיפול, אתיקה, חלומות, גוף ונפש, פסיכופרמקולוגיה, נרקיסיזם, היסטריה ופיברומיאלגיה ועוד.
את הקורסים מלמדים מרצים בכירים, יצירתיים ומנוסים באופן נעים וחווייתי, תוך מתן דגש על תרגום התיאוריה לפרקטיקה והטמעת הטכניקה הקלינית בתוך המפגש הטיפולי.

לימודי השלמה
על פי דרישות האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה רב-תחומית המעניקה חסות והכרה בתוכנית ההכשרה בצירוף עם אוניברסיטת בר-אילן, לצד קורסי הליבה הנכללים בתוכנית הלימודים המקיפה, באחריות התלמיד במידה ואין ברשותו/ה מסמכים מתאימים, להשלים את הקורסים הבאים:

מבוא לפסיכולוגיה: 30 שעות אקדמיות
פסיכולוגיה התפתחותית: 60 שעות אקדמיות
תיאוריות באישיות: 30 שעות אקדמיות
פסיכופתולוגיה א': 30 שעות אקדמיות

מידע לתלמיד

תחילת שנת הלימודים: 12 למרץ 2023, בין השעות 12.30-18.00 באוניברסיטת בר אילן.
✦ ייחודיות תוכנית אביב:
שנה א': סמסטר א' יתקיים בחודש מרץ. סמסטר ב' יתקיים במתכונת מרוכזת במהלך חודש יולי.
שנה ב' ושנה ג': סמסטר א' יתקיים בחודש אוקטובר. סמסטר ב' יתקיים בחודש מרץ.
לאורך התוכנית הסטודנט מחויב לקיים שלושה טיפולים פרטניים תחת הדרכה מאושרת. האחריות על מציאת מטופלים הינה בידי הסטודנט. תמורות - בית הספר לפסיכותרפיה ינסה לסייע במציאת מטופלים (ללא התחייבות מצד התוכנית). על מנת לסיים את דרישות התכנית על הסטודנט להשלים סך של 300 שעות הענקה של טיפול פרטני.
✦ התלמידים בהכשרה מחויבים ב-150 שעות של הדרכה אישית ע"י מדריכים בפסיכותרפיה המאושרים ע"י התוכנית. לנוחות התלמידים, חלק ממרצי ומדריכי התוכנית מציעים הדרכה בעלות מסובסדת.
✦ הסטודנט מתחייב להיות בטיפול פרטני (אישי עבורו) בגישה פסיכודינמית בהיקף של לפחות 100 שעות טיפול במהלך שנות הלימוד בתוכנית.
✦ בסיום הלימודים על התלמיד/ה להגיש עבודת גמר שתכלול סיכום טיפול ודיון תיאורטי פסיכודיאגנוסטי ופסיכותרפויטי, המבוסס על הגישות הפסיכו-דינמיות (חובה).
✦ כחלק מאישור סופי, תוגש עבודה מסכמת לאחד ממרצי התוכנית לטובת קריאה ובדיקה. יתקיים מפגש בין מגיש העבודה לבין המרצה הבודק לשיחת משוב וחשיבה משותפת על התכנים המובאים. עלות בחינת עבודת גמר: 375 ₪
✦ חובת נוכחות של 80% מהתוכנית.
✦ תכנית הלימודים מוכרת ע"י האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה רב-תחומית.
✦ לעובדים במערכת החינוך קיימת אפשרות להגשה לגמול על בסיס אישי.
לעומדים בהצלחה בדרישות התוכנית תוענק תעודה המאשרת סיום לימודי פסיכותרפיה דינמית מטעם תמורות - בית הספר לפסיכותרפיה דינמית בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר אילן.
✦ עלות ראיון עם מנהל התוכנית: 375 ₪
✦ שכר לימוד שנתי הינו 13,500 ש"ח (כולל מע"מ).

יתרונות התוכנית

יתרונות ייחודיים של התוכנית הם לימודים בקבוצה קטנה ואינטימית, שמאפשרת ליווי אישי של כל אחת מהתלמידים בתקופת ההכשרה ובסיומה. לאורך התוכנית פרוסים ימי עיון אינטנסיביים המתמקדים בחיבור לפרקטיקה הקלינית. תמורות בית הספר לפסיכותרפיה הינו בית עבור הלומדים בתוכנית ועבור המסיימים אותה, ומאפשרת לסטודנטים ליווי בהמשך ההתפתחות המקצועית, למתאימים קיימת אפשרות השתלבות במרכזי הטיפול בפריסה ארצית, הפניית מטופלים, והדרכה מקצועית.
לבוגרים מנוסים של התוכנית אפשרות להצטרף לתוכנית הסמכה להדרכה ולהשתלב כחלק מסגל המדריכים של התוכנית.

תהליך הקבלה

אנא השאירו פרטים ב'צרו קשר' וישלח אליכם למייל טופס הרשמה מפורט.

מעוניינים לשמוע על תוכניות הלימוד שלנו? השאירו פרטים או התקשרו