תאוריות באישיות | ד"ר מרום גורין

יסודות תאוריות האישיות

שם המרצה: ד"ר מרום גורין

כתוב מייל: marom.gorin@gmail.com

סוג הקורס: הרצאה

שנת לימוד: תשפ"ה (2025) 

היקף שעות: 2 שעות סמסטריאליות

.

מטרת הקורס: 

קורס זה נועד להקנות הכרות עם תיאוריות אישיות מרכזיות ומושגיהן הבסיסיים.

הקורס יעסוק בשלוש הגישות התיאוריות המרכזיות בפסיכולוגיה של האישיות: הגישה הפסיכואנליטית, הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית והגישה האקסיסטנציאליסטית-הומניסטית.

התיאוריות ייבחנו מנקודות מבט שונות: מניעים להתנהגות האדם, התפתחות נורמטיבית ופסיכופתולוגית, בסיס להתערבות טיפולית, מקור למחקרים וביקורת מדעית.

.

תוכן הקורס:

הפסיכולוגיה העוסקת בתיאוריות באישיות מציגה גישות תיאורטיות ומחקריות מגוונות החל מחקר מקרה וכלה במחקרי מעבדה.

היכרות עם תחום זה מכינה את הסטודנטים להבנה טובה יותר של פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכופתולוגיה וגישות טיפוליות שונות וכן להיכרות עם סוגים שונים של כלי אבחון בחקר האישיות.

במהלך הקורס נכיר את הגישות הפסיכואנליטית, פסיכולוגית האגו, תיאוריות יחסי אובייקט, תיאוריות עצמי, פסיכולוגיה הומניסטית, אקזיסטנציאליסטית וההתנהגותית קוגנטיבית.

.

מהלך השיעורים: 

השיעורים הנם פרונטאליים, בשילוב למידה פעילה של הסטודנטים, דוגמאות מהקליניקה, שימוש באמצעים דיגיטליים שונים, וצפייה בסרטים הרלוונטיים לנושא.

.

חובות הקורס: 

  1. נוכחות חובה בכל השיעורים. 
  2. על הסטודנט להימנע משימוש במכשירים אלקטרוניים שאינו רלוונטי ללמידה, ולהתפנות מכל עיסוק אחר, בכדי לקיים השתתפות פעילה ללא הפרעות.

.

מרכיבי הציון הסופי: 

מבחן מסכם בסיום הקורס – 100% מהציון 

.

תוכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים: 

שיעור 1: מבוא – הגדרות שונות של אישיות: טיפולוגיה של האישיות; מחקר האישיות

 אוניברסיטה פתוחה, (2018) אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א,' יחידה 1 עמ' 82-13.


שיעור 2: מבוא – גישת התכונות; עיצוב האישיות – תורשה מול סביבה

אוניברסיטה פתוחה (2018), אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך ג', יחידה 5 עמ' 9-73.

שיעור 3: הגישה הפסיכואנליטית – תיאורית הדחפים של פרויד 

אוניברסיטה פתוחה (2018), אישיות- תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א,' יחידה 2 עמ' 146-91.

שיעור 4: הגישה הפסיכואנליטית – התיאוריה של פרויד – מנגנוני הגנה

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א,' יחידה 2 עמ' 146-91.

שיעור 5: ניתוח אישיות על פי פרויד 

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות- תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א,' יחידה 2 עמ' 146-91.

שיעור 6: תיאורית האגו של אנה פרויד

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א', יחידה ,2 עמ' 171-186.

שיעור 7: תיאוריות יחסי אובייקט: התיאוריה של מלאני קליין

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות- תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א', יחידה 2, עמ' 239-225.

שיעור 8: הגישה הפסיכואנליטית – תיאוריות יחסי אובייקט: התיאוריה של דונלד ויניקוט

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א' יחידה 2, עמ' 240-246.

שיעור 9: הגישה הפסיכואנליטית – תיאוריות יחסי אובייקט: המשך ויניקוט

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א' יחידה 2, עמ' 240-246.

שיעור 10: הגישה הפסיכואנליטית – תיאורית העצמי של היינץ קוהוט

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות- תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך א' יחידה 2, עמ' 269-255.

שיעור 11: תיאוריות הומניסטיות

אוניברסיטה הפתוחה (2018). אישיות: תיאוריה ומחקר: כרך ב', יחידה 4

שיעור 12: גישות התנהגותיות-קוגניטיביות

אוניברסיטה פתוחה (2018) אישיות – תיאוריה ומחקר, האוניברסיטה הפתוחה, רמת אביב, כרך ב', יחידה 3, עמ' 15-88.

.

רשימת הביבליוגרפיה:

 אישיות: תיאוריה ומחקר. בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה (יחידות 1-4) –  כרך א', יחידה 2 + כרך ב', יחידה 4,3

חומרי העשרה נוספים נמצאים בהמשך.

.

תוצרי הלמידה:

  • הסטודנטים יכירו ויבינו כיצד גישות שונות מגדירות אישיות, מסבירות פסיכופתולוגיה ורואות את התהליך הטיפולי בעקבות תפיסות אלו.

  • הסטודנטים ירכשו הבנה בסיסית של הגישות המחקריות המגוונות שקיימות בתחום הערכת האישיות.

  • הסטודנטים יוכלו ליישם חשיבה תיאורטית בעבודתם.ן ולחשוב על הפונים דרך ההסתכלות התיאורטית של הגישות השונות שנלמדו בקורס.

  • הסטודנטים יבינו את היחס של הגישות השונות כלפי הגורמים הביו- פסיכו- סוציאליים המשפיעים על הביטוי האישיותי ואת יחסי הגומלין בין גורמים אלו.

  • הסטודנטים יפתחו חשיבה ביקורתית כלפי הגישות השונות שנלמדו בקורס.

* תכנית הקורס ונושאי הלימוד כפופים לשינויים כתוצאה מאילוצי הלו"ז ובהתאם להחלטת המרצה *


.


קישורי קריאה:

– אישיות תיאוריה ומחקר. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה  כרך א', יחידה 1, עמ' 11-61.

– אישיות תיאוריה ומחקר. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה  כרך ג', יחידה 5, עמ' 11-55.

​- אישיות תיאוריה ומחקר. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה,  כרך א', יחידה 2, עמ' 83-129.

– אישיות תיאוריה ומחקר. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה . כרך ג', יחידה 5, עמ' 56-75 (מבחני השלכה).

– אישיות תיאוריה ומחקר. תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה. כרך א' יחידה 2, עמ': 143-151; 155-213.

​- ויניקוט, ד.ו. (2009). עצמי אמיתי, עצמי כוזב. תל-אביב: עם עובד. עמ' 199-213 ('עיוות האני במונחים של עצמי אמיתי ועצמי כוזב').

– אוגדן ת. ( 1989 ). הקצה הפרימיטיבי של החוויה. תל אביב: עם עובד. עמ' 38-59 ('מבנה החוויה').

​- מיטשל, ס. א'., ובלאנק, מ. ג'. (2006). פרויד ומעבר לו. תולדות החשיבה הפסיכואנליטית. תל אביב: תולעת ספרים. עמ' 247-255. ('אוטו קרנברג').

​- דאום, ח. והרטמן, א. (2010). בשביל הנפש. תל אביב: ידיעות אחרונות.  עמ' 100-113 ('באתי לטיפול בגלל אשתי. זה מפריע בעיקר לה').

קריאת רשות

– אריקסון, א. ה. (1974). ילדות וחברה. ספריית הפועלים, תל-אביב.

​- וויניקוט, ד.ו. (1997). משחק ומציאות. עם עובד, תל-אביב. עמ': 35-56. ('אובייקטים של מעבר  ותופעות מעבר').

​- פרויד א. (1978). תקינות ופתולוגיה בילדות. דביר, תל-אביב.

​- מיטשל, ס. א'., ובלאנק, מ. ג'. (2006). פרויד ומעבר לו. תולדות החשיבה הפסיכואנליטית המודרנית. תולעת ספרים, ישראל. עמ': 72-115 (פרק 2. פסיכולוגיית האני); 116-144 (פרק 3.) 

– הארי סטאק סאליבן והפסיכואנליזה הבין-אישית); 145-175 (פרק 4. מלאני קליין והתיאוריה הקלייניאנית בת-זמננו); 176-206 (פרק 5. האסכולה הבריטית של יחסי- אובייקט); 207-243 (פרק 6. פסיכולוגיות של זהות ושל עצמי).

​- קוהוט, ה. (2005). כיצד מרפאת האנליזה? עם עובד, פסיכואנליזה, תל-אביב. עמ' 59-69 ('ניתנות לאנליזה לאור הפסיכולוגיה של העצמי'); עמ': 70-93  ('בחינה מחודשת של חרדת הסירוס').

צרו קשר

השאירו פרטים וסמנו באיזה תוכנית אתם מעוניינים:

דילוג לתוכן